golvlampa, Glössner & Co, Swedish Modern 1940-50-tal.
Fot av mässing, två glasskärmar, inre skärmen av frostat optikblåst glas, den yttre skärmen av klarglas med etsad dekor, signerad GLÖSSNER. Co. Komp. Notini, höjd 175 cm.
Smärre slitage, ej funktionstestad.