skåp, snickarmästare Carl Bergsten, för Stockholms Hantverksförening 1937.
Rosenträ, lådinredning i mahogny, otydligt signerad på bakstycket "Tillverkad år 1937 Carl Bergsten", höjd 82 cm, bredd 109 cm, djup 40 cm.
Smärre slitage.
Avbildat i Stockholms Hantverksförenings arkiv.
Henschen Ingvar, Ingegerd & Blomberg, Sten, Svenskt möbellexikon, Norden, Malmö, 1961-1962, sid 292.
Modellen finns i Nationalmuseums samlingar.