skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1939, modellen ritad år 1936.
Askfanerat, svängd form, tre lådor i sargen, hurts innehållande lådor, baksidan med bokhylla, märkt med metallbricka NK 40118 C 31 5 39. Längd ca 187,5 cm, djup 67,5 cm, höjd 75 cm.
Smärre skador och slitage.