ett specialbeställt hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1932
Ek, övre del med hyllplan, nederdel med räfflad dörr, märkt med metallbricka NK R 36372- C25707. Höjd 184 cm, bredd 90 cm, sidan 70 cm.
.
Smärre slitage. Key is missing.
Detta hörnskåp "Utö" i ek är tillverkat och märkt av Nordiska Kompaniets verkstäder och är sannolikt det andra exemplaret av ett par av modell "Utö" som någonsin tillverkats i ek.
Skåpet var en specialbeställning för affärsmannen Adolf Stålbo 1932. Skåpet ingick med största sannolikhet i ett större möblemang av "Utö"-möbler som ställdes ut på NK:s vårutställning 1932, som förvärvades av Stålbo.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.