pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Betsad furu, märkt med ritningsnummer 37224, höjd ca 45 cm, diameter 40 cm.
Slitage. Ett ben löst.
Margit Wilson, dotter till skorstensfejarmästaren Fritjof Blomqvist.
Fritjof Blomqvist köpte pallen till hemmet i Äppelviken där han bodde tillsammans med sin maka Emma och dottern Margit (född 1917). Det fanns från början två pallar, men den ena blev dessvärre förstörd.
Därefter i arv.
Enligt NKs arkiv är ritningen daterad 1933-05-11.