tillskrivet, bord, modell "GT71" Desta, Tyskland, ca 1927-28.
Benställning i förnicklat stålrör, rund glasskiva, höjd 60 cm, diameter ca 80 cm.
En gummidetalj utbytt. Obetydliga nagg och repor.
Rolf Walter Collection.
Vegesack, Alexander von, Deutsche Stahlrohrmöbel: 650 Modelle aus Katalogen von 1927-1958, Bangert, München, 1986, sid 53.