vitrinskåp 1 par, specialbeställda för Oscar Baeckmans konfektionsbutik, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1929.
Förnicklat stål, glas, fronten med dörr bas och sockel i patinerad plåt, botten och taket rutfanerad i trä, lös inredning med hyllplan i stål och glas, höjd 170 cm, bredd 100 cm, djup 48 cm.
Skador. Nagg. Två innerlister saknas.
Oscar Baeckmans konfektionsbutik på Kungsgatan, Stockholm, inredd av Axel Einar Hjorth.
Senare inköpta av Rolf Walter.
Samtida pressklipp, 1929.