198
1474604

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
454 - 545 EUR
483 - 580 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

vattenkanna, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1932/1933.

Alpacca, sfärisk form på liten klack, rottingflätat handtag, stämplad CGHG ALP. Höjd 17 cm.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

584. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
Utropspris
525 000 - 550 000 SEK
Budhistorik
500 000

ditt bud
480 000

ditt bud
450 000

ditt bud
440 000

ditt bud
Aktuellt bud:
500 000 SEK