matta, "Kreta" rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID.
(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau.) Komponerad 1965.
Smärre slitage, obetydliga lagningar.
Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2007, sid 60-61.