171
1457544

Märtha Gahn

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märtha Gahn

matta, flossa, ca 272 x 182 cm, signerad MG.

Sverige, 1930-tal. Trappstegsformationer i gyllengult och grönmelerat med stiliserande ornament.

Ställvis något slitage, något vågig. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

50. Berndt Friberg, vaser, 9 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1964-69.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK