61
1457155

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

"Ari", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB.

Stomme av borstat stål, lösa dynor och nackkudde klädda i cognacsbrunt läder, etikettmärkta, höjd ca 77 cm, sitthöjd ca 28-36 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.