vaser, 2 st, Bitossi Ceramiche, Montelupo, Italien 2000-tal.
Glaserad keramik, signerad E. Sottsass Bitossi Montelupo, höjd 23,7 och 36,5 cm.
Ettore Sottsass var en italiensk arkitekt och designer. År 1980 grundade Sottsass designerkollektivet Memphisgruppen där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.