128
1470866

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
722 - 903 EUR
781 - 977 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

vaser, 2 st, Bitossi Ceramiche, Montelupo, Italien 2000-tal.

Glaserad keramik, signerad E. Sottsass Bitossi Montelupo, höjd 23,7 och 36,5 cm.

Formgivare

Ettore Sottsass var en italiensk arkitekt och designer. År 1980 grundade Sottsass designerkollektivet Memphisgruppen där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.