Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del. | 28 000 SEK |
2 | Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock. | 30 000 SEK |
3 | Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock. | 10 000 SEK |
4 | Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
5 | Hörnskåp, ett par, av François Gaspard Teuné (mästare i Paris från 1766), Louis XVI. | 36 000 SEK |
6 | Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock. | 8 500 SEK |
7 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 16 000 SEK |
8 | Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 42 000 SEK |
9 | Resesekretär med fällbara ben, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), signerad, Gustaviansk. | 290 000 SEK |
10 | Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk. | 180 000 SEK |
11 | Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk. | 180 000 SEK |
12 | Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk. | Återrop |
13 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk. | 50 000 SEK |
14 | Sekretär av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804), signerad, Gustaviansk. | 42 000 SEK |
15 | Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad, Gustaviansk. | 48 000 SEK |
16 | Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 38 000 SEK |
17 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | Återrop |
18 | Byrå, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), signerad, Sengustaviansk. | 34 000 SEK |
19 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 42 000 SEK |
20 | Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI. | 42 000 SEK |
21 | Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 8 000 SEK |
22 | Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 9 600 SEK |
23 | Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft. | 26 000 SEK |
24 | Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk. | 36 000 SEK |
25 | Brickbord, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, Gustavianskt. | 860 000 SEK |
26 | Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | 32 000 SEK |
27 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt. | 24 000 SEK |
28 | Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | 22 000 SEK |
29 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt. | 36 000 SEK |
30 | Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 65 000 SEK |
31 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt. | 16 000 SEK |
32 | Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | 85 000 SEK |
33 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första hälft, Empire. | 90 000 SEK |
34 | Konsolbord, ett par snarlika, Stockholmsarbeten 1800-talets första hälft, Empire. | 55 000 SEK |
35 | Spelbord, Stockholmsarbete från 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 17 000 SEK |
36 | Bord, Österrike 1800-talets första del, Empire. | 42 000 SEK |
37 | Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III. | 26 000 SEK |
38 | Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
39 | Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | Återrop |
40 | Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | Återrop |
41 | Dagbädd, 1800-talets första del och senare, Empire samt empirestil. | 13 000 SEK |
42 | Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 12 000 SEK |
43 | Karmstolar, två stycken snarlika, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV. | 18 000 SEK |
44 | Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko. | Återrop |
45 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 19 000 SEK |
46 | Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI. | 24 000 SEK |
47 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700 talets senare del, Gustavianska. | 28 000 SEK |
48 | Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska. | Återrop |
49 | Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska. | Återrop |
50 | Karmstolar, ett par snarlika, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 22 000 SEK |
51 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
52 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska. | Återrop |
53 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska. | Återrop |
54 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1800-talets första hälft, Empire. | 30 000 SEK |
55 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire. | 14 000 SEK |
56 | Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal. | 11 000 SEK |
57 | Mats Theselius, Fåtölj "El Dorado", ed. 215/360, Källemo, efter 2002. | 75 000 SEK |
58 | Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock. | Återrop |
59 | Stolar, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets andra del, Rokoko. | 32 000 SEK |
60 | Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 32 000 SEK |
61 | Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
62 | Stolar, ett par, av Olof Höglander (mästare i Stockholm 1745-65), signerade, Rokoko. | 16 000 SEK |
63 | Stolar, nio stycken, av A Hellman (mästare i Stockholm 1761-94), E Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820) Gustavianska. | 75 000 SEK |
64 | Stolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 6 200 SEK |
65 | Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 15 000 SEK |
66 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 13 000 SEK |
67 | Taburetter, två stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 11 000 SEK |
68 | Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), signerade, Gustavianska. | 10 000 SEK |
69 | Taburett, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustaviansk. | 2 400 SEK |
70 | Taburetter, ett par av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), signerade, Gustavianska. | 14 000 SEK |
71 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten från omkring år 1800, Sengustavianska. | 6 000 SEK |
72 | Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock. | 28 000 SEK |
73 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 15 000 SEK |
74 | Spegellampett, för två ljus, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), Rokoko. | 42 000 SEK |
75 | Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko. | 24 000 SEK |
76 | Spegel, Stockholmsarbete, 1770-tal, Gustaviansk. | Återrop |
77 | Spegel, av Johan Åkerblad 1780 (mästare i Stockholm 1758-99), signerad, Gustaviansk. | 15 000 SEK |
78 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk. | 18 000 SEK |
79 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 8 000 SEK |
80 | Spegellampetter för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), signerade. | 48 000 SEK |
81 | Spegel, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk. | 7 000 SEK |
82 | Ljuskrona, för fyra ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko. | 95 000 SEK |
83 | "Österbykronan", ljuskrona, för åtta ljus, Stockholmsarbete i s.k. Haga-modell, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk. | 400 000 SEK |
84 | Ljuskrona för tolv ljus, norra Europa 1700-talets senare del, Louis XVI. | Återrop |
85 | Ljuskrona, för sex ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 55 000 SEK |
86 | Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire. | Återrop |
87 | Ljuskrona, för fyra ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
88 | Ljuskrona för sju ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 22 000 SEK |
89 | Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 12 000 SEK |
90 | Ampel, för åtta ljus, Stockholmsarbete, 1800-talets början, Sengustaviansk. | 50 000 SEK |
91 | Ampel, för tre ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 8 000 SEK |
92 | Ampel, för fyra ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 8 500 SEK |
93 | Lykta för fyra ljus, sent 1700-tal, Louis XVI. | 26 000 SEK |
94 | Kandelabrar för fem ljus, ett par, 1700-talets andra hälft, Louis XV/Louis XVI. | Återrop |
95 | Kandelabrar, för fem ljus, ett par, tillskrivna Pierre Chibout, 1800-talets början, Empire. | 60 000 SEK |
96 | Kandelabrar för tre ljus, ett par, tillskrivna Claude Galle (mästare i Paris 1759-1815), Empire. | Återrop |
97 | Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire. | 30 000 SEK |
98 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815) ca 1810, Empire. | 120 000 SEK |
100 | Kandelabrar (bordslampor) för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
101 | Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |