Vävd med femkloade drakar i gyllene tråd som jagar den flammande pärlan bland molnformationer ovan berg som reser sig ur vilda vågor. Runt om finns symboler så som svastikor, fladdermöss och buddhistiska element. Mått 114x110 cm.
Slitage, skador.
This altar cloth was used at the 16th Karmapas visit at Ekolsunds castle in 1976.