Balusterformad med band strax under mynningen, djupt röd glasyr. Insidan och botten med s.k. geglasyr. Höjd 32,5 cm.
Nedslipad hals. Krackelyr. Fotring och mynning med nagg.
From the Collection of Dentist Gunnar Nygren, (b. 1912). Gothenburg, thence by descent.