Sommarlandskap med kor
Signerad Daubigny och otydligt daterad -57(?). Olja på uppfodrad duk 42 x 52 cm.
Comte M. d'Arquian; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 341, "Vårauktionen", 6 - 8 april 1949, kat. nr 114; Nils Wendel (förvärvad på ovanstående auktion); Privat samling.