Förgylld och bronserad. Träskuren dekor med motiv av räfflad sköld krönt med rosor och girlander. Ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och sköldar. Fasettslipade glas. Signerad IÅ samt Stockholms hallstämpel 1783(?). Höjd 160, bredd 65 cm.