Taburetter, ett par av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), signerade, Gustavianska.
Grå och svartmålade samt bronserade. Skuren dekor av bandfläta. Överkragade och kannelerade ben. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill samt signerade IMS. Sitthöjd 45 cm.
Proveniens
Bengt Johanssons samling
×
Logga in
Kunde inte logga in