Ung Parisiska
Signerad Endis Bergström och daterad 1893.
Endis Bergström var bara 21 år när hon 1887 inledde sina studier vid Académie Colarossi i Paris, och tiden i Frankrike formade henne mycket som konstnär. Efter ett par år flyttade hon hem och fortsatte studierna som elev hos Richard Bergh vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, bara för att sedan återvända till Paris. Det var här hon utvecklade sin konstnärliga frihet.
Endis Bergström var inte bara en begåvad landskapsmålare utan också en driven porträttmålare - vilket hon visar till fulländning i auktionens målning som är utförd i Paris 1893.