18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt ca 16 ct samt onyx och smaragder, storlek 17.50/55, totalvikt 46 g. Signerad Cartier samt numrerad CFV574 och med schweiziska stämplar. Etui och certifikat från Cartier medföljer.