Fanerat med mahogny och rosenträ. Blindträ i ek. Njurformat. Rik dekor med beslag i förgylld mässing. Motiv av rocailler samt maskaroner. Med fem lådor i sarg. Längd 135, bredd 62, höjd 78 cm. Nycklar medföljer.