305
1434947

Matta, semiantik, Isfahan, ca 410 x 302 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, blom- och arabeskslingor. Rödbrunmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Baksidan med smärre malskador.