Förgyllt silver, ostämplad. Dekorerad med cabochon- och fasettslipade safirer, rubiner och smaragder samt orientaliska pärlor. Renässansstil, med mekanisk kvittrande fågel under ovalt lock. Höjd 4,3 cm, längd 10,2 cm, bredd 6,7 cm.
Nyckel medföljer.
Speldosan fungerar vid inlämningstillfället, men vi kan inte garantera funktionen.