1138
1443569

Kruka, porslin, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
569 - 758 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75
Kruka, porslin, 1700-tal.

Oval form. Dekor i underglasyrblått med motiv av 'de tre vännerna' bambu, tall och prunus. Bär Zhengdes märke. Höjd 14 cm. Höjd med träställ och trälock 19 cm.

Smärre nagg vid mynningen. Bränningsdefekter.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?