1038
1443252

Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 730 - 3 190 USD
Klubbat pris
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor i blå jün-glasyr med s.k. 'purple-splash' på insidan. Diameter 13,5 cm, höjd 6,5 cm.

Smärre krackelyr i glasyren.

Proveniens

Inköpt på Antik West 2012.

Enligt Antik West dessförinnan köpt ur Carl Ekmans (1883-1957) samling. Ekman ska ha fått den i födelsedagsgåva av M. T. Lau vid The Ekman Foreign Agencies (China) Ltd i samband med sin 60- eller 70-årsdag under 1940- eller 1950-talet.