Dekor i blå jün-glasyr med s.k. 'purple-splash' på insidan. Diameter 13,5 cm, höjd 6,5 cm.
Smärre krackelyr i glasyren.
Inköpt på Antik West 2012.
Enligt Antik West dessförinnan köpt ur Carl Ekmans (1883-1957) samling. Ekman ska ha fått den i födelsedagsgåva av M. T. Lau vid The Ekman Foreign Agencies (China) Ltd i samband med sin 60- eller 70-årsdag under 1940- eller 1950-talet.