fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Stomme i svartlackerat stål, sits i grå ylletextil, höjd 75 cm, sitthöjd 43 cm.
Omklädda. Smärre slitage.
Modellen utställd på Röhsska Museet "52 möbler 52" 1952.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red), Decorative art 50s, Taschen, Köln, 2008, sid. 156.