spegel, Swedish Grace, modell 137, Firma Svenskt Tenn, 1927.
Tenn, tympanon-krön med stiliserad kvinnofigur, stämplad med änglamärket Stockholm A8 (1927), även märkt på baksidan No 137, höjd 46 cm, bredd 60,5 cm.
Dekordel på krönet saknas,
smärre slitage, spegelglaset något anlupet och med liten kantskada bakom ramen.
Firma Svenskt Tenn, produktkatalog, Nordisk Rotogravyr 1925, se ritningen med modellnummer 137, sid 3.
Modellen formgiven av Nils Fougstedt år 1925.