vas, "Butterflies", pâte de verre, Frankrike 1920-tal.
Reliefdekor av tre fjärilar i grönt och orange mot vit och lilamarmorerad fond, signerad G. ARGY ROUSSEAU, höjd 7,5 cm, diameter ca 11,5 cm.
Svensk privat samling
Gustav E. Pazaurek, Walter Spiegl, "Glas des 20. Jahrhunderts - Jugendstil - Art Déco", Klinkhardt & Biermann, München 1983, jfr modellen avbildad från Kunstgewerbmuseum, Prag, katalognr 129, sid 78.