matta, "Salerno blå", rölakan, ca 243 x 156 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1948. Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.
Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar. Skadade fransar.