matta, reliefflossa, ca 239 x 167 cm (samt kortsidorna med 2,5 resp 3,5 cm slätväv på vardera sida), signerad.
Mellanbrun slätvävd botten med knutet i relief av rut-, sicksack- och randmönster i benvitt samt olika gröna och blå nyanser. Grönmelerad bård.
Något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Fransar saknas.