matta, "Blå rutor", rölakan, ca 413,5 x 289 cm, signerad MHF ID.
(Malmöhus läns Hemslöjdförening, Ingrid Dessau.) Komponerad 1961.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Fransar saknas.
Civiljägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling, Torps egendom, Västergötland