matta, "Stensöta", gobelängteknik, ca 300 x 201 cm, signerad ID SB.
Komponerad 1953.
Ojämn form. Ställvis hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar. Fransar saknas.
Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15, 20, 21.