227
1431359

matta, rölakan, ca 238,5 x 175 cm, signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusgrön ruta.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 860 - 2 330 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Sverige omkring 1950. Modernistiskt komposition med cirklar, kvadrater, rektanglar och olikformade ränder i olika gröna, blå, röda och bruna nyanser.

Något slitage. Senare fransar, något vågig.