matta, "Granen violett", gobelängteknik, ca 223 x 152 cm, signerad AB MMF MR.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1949.
Ställvis något slitage, något smutsig. Ställvis skadade fransar.
Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 29.