vävnad, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 75 x 33 cm, signerad AMF.
(AB Märta Måås Fjetterström, Ann-Mari Forsberg.) Komponerad 1945.
Ställvis något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar.
Måtten är 75 x 33 cm, inte 125 x 33 som tidigare angivit.