vävd tapet, "Bordeaux", slätväv, ca 125 x 107 cm, signerad o daterad 1969 a tergo.
Oval, vinröd botten i sisal och vidhängande tagel.
Södertälje Konsthall, inköpt 1970.
Lars Wetterling Collection.
Södertälje Konsthall, "Magdalena Abakanowicz, Textil skulptur/Textile environment", 1 mars - 30 mars 1970.
Magdalena Abakanowicz är aktuell med utställningen "Every Tangle Of Thread And Rope" vid Tate Modern i London, 17 November 2022 - 21 Maj 2023