armring, Stockholm 1963, sterling silver, delvis förgyllt och rökcitrin, smed Peter Schmitt.
Stel öppningsbar armring, fyra fasettslipade citriner i rektangulär fattning. Inre omkrets ca 16 cm.
En sten med nagg, förgyllningen något sliten.
Lars Wetterling Collection.
Sannolikt inkluderad i utställningen "7 + 7 armringar" på Nordiska Kompaniet år 1963.