151
1419048

Olle Alberius

(Sverige, 1926-1993)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
562 - 749 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Olle Alberius
(Sverige, 1926-1993)

skål, Orrefors 1978.

Klart glas med fläckar av grönt underfång, slipad och kasad dekor av lövverk, signerad Orrefors Expo A639-78 Olle Alberius. Höjd 23 cm, diameter 29,5 cm.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.

Formgivare