Nr. | Föremål | Ändringar |
20 | Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal. | Originalklädsel. |
21 | Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal. | Originalklädsel. |
43 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 79/360, Källemo, efter 1991. | Edition Nr 79/360 |
103 | Jonas Rooth, ljuskrona, för fem ljus, Kivik, 2003. | Droit de suite tillkommer. |
156 | Takashi Naraha, Utan titel. | Verket är signerat. |
215A | Per Wizén, "Untitled" ur: "Spin", 2001. | Den korrekta tekniken är handgjord silkscreen. |
221 | Robert Frank, "Covered Car, Long Beach, California", 1956. | Laurence Miller Gallery, New York. Inköpt 1994 av nuvarande ägare. |
317 | Barbro Östlihn, "299 Grand St. NYC.". | I verket finns även en pipmekanism. |
321 | Ulf Rahmberg, ”Mandrake gör en magisk gest”. | Korrekt titel är ”Mandrake gör en magisk gest”. |
327 | Ulf Rahmberg, "Ägget". | Korrekt titel ska vara "Ägget". |
341 | Lars Lerin, "Mot kvällen uppklarnande". | korrekt titel. |
375 | Ernst Billgren, ”Fantomen”. | Katalogiseringen är uppdaterad med utställningsinformation och litteratur, se webkatalog. |
443 | Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands (project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida)". | Ett certifikat utfärdat av Estate of Christo V. Javacheff medföljer verket. |
473 | Damien Hirst, "Butterfly Rainbow". | Korrekta mått: 48,2 x 100 cm. |
487 | Andy Warhol, "With Hat", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman". | Korrekt numrering: 238/250. |