61
1434007

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide.

Järnsmide med gjutet och formblåst klarglas, etikettmärkt 'Boda Smide'. Höjd utan länkar ca 163 cm, diameter ca 54 cm, 2+4 extra länkar à 17 + 34 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.