246
1433427

Alberto Korda

(Kuba, 1928-2001)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Alberto Korda
(Kuba, 1928-2001)

"Guerrillero Heroico, Ernesto 'Che' Guevara", 1960

Blekt dedikation och signatur. Även tydligt signerad Alberto Korda och daterad -90 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 16,5 x 25 cm. Bladstorlek 24 x 30 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägare.