123
1419005

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
541 - 721 EUR
583 - 777 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

vas/ glaspokal "Deneb", Memphis, Toso Vetri d'arte, Italien 1980-tal.

Polykromt glas, signerad 'MEMPHIS MADE IN ITALY by TOSO VETRI D'ARTE', höjd 21 cm.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.

Formgivare