spegel, "Ultrafragola", Poltronova, Italien, 2000-tal.
Front i akryl, spegelglas, invändig belysning i rosa, brickmärkt 'Ultrafragola Ettore Sottsass, Centro Studio Poltronova', höjd 195 cm, bredd 100 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven år 1970.
Ettore Sottsass var en italiensk arkitekt och designer. År 1980 grundade Sottsass designerkollektivet Memphisgruppen där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.