Nr. | Föremål | Ändringar |
113 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI. | Höjden skall vara 45 cm. |
207 | Kanna med lock/Toddykanna, silver, Edingburgh 1773, oidentifierad mästare. | Silversmed Patrick Robertson (1751-1790) |
364 | Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant vikt 3.30 ct kvalitet E vs2. | OBS vs 2 inte vvs 2 |
370 | Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt ca 1.70 ct kvalitet ca F si. | OBS si inte vvs2 |
405 | Ring platina med en gammalslipad diamant, Wiwen Nilsson. | OBS nagg vid rondist |
427 | Garnityr bestående av en tiara, en collier, en brosch och ett par örhängen i orginaletui, 1800-tal. | Preliminärt exportförbud |
458 | Armbandsur Chopard för Kutchinsky 18K guld med tavla av turkos och med diamantkrans. | caliber 664 manual winding, movement signed L.U Chopard & Cie |
577 | Julia Beck, Landskap, Vaucresson. | Thomas Millroth.
Ingemar Dahlbergs samling. |
612 | Gustaf Adolf Schuknecht, "Fiskare i Stockholms Skären". | Utförd av Gustaf Adolf Schuknecht (1806-1881). |
694 | Mathias Stoltenberg, Flicka med fåglar. | Möjligen föreställande Martine Stengel. |
697 | Frans Floris dä Hans efterföljd, Artemisia, drottning av Halikarnassos. | Korrekt utrop skall vara 60-80.000 |
729 | Hans Sebald Beham Efter, "Die nacht". | Heinrich Aldegrever, efter Hans Sebald Beham. |
749 | "Agrée à Grez". | VILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 749-762 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med katalognummer 763. Ett vinnande bud på katalognummer 763 förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp för katalognummer 749-762. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset. |
752 | "Bal i bröllopsgudens hägn". | Uppfodrad på duk. Skador. Lagningar. |
770 | Ernst Billgren, ”Rävtrappan”. | Korrekt titel är "Rävtrappan" och verket är utfört 1988. |
773 | Ernst Billgren, ”Skator i päronträd”. | Korrekt titel är ”Skator i päronträd” och är utförd 2016. |
1078 | Bricka, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | Wear due to use. Firing spots. Chip to the rim. Finely paited. |