Färgt och tusch på papper med motiv av figurscener från hovlivet, dansande kvinnor i fjärilsdräker, blommande körsbärsträd, tallar och en grupp människor på väg ut i naturen. Mått 171 x 376 cm
Slitage, fläckar, lagningar.
Purchased at Auction in Stockholm in the 1980's.
The scenes are most probably based on the Classic Japanese 11th Century literary work "Tales of Genji" by Murasaki Shikibu.