Ståthöga herrgård i sommarsol
Signerad Jacob Hägg och daterad 1892. Duk 65 x 100 cm.
Bukowski auktioner AB, Internationella vårauktionen 2004, kat nr. 121.
Privat samling, Stockholm.
Björn Helmfrids bok "Ståthöga - Bönder och herrskapsfolk på en Östgötagård" (1952) medföljer målningen.