"Vesslan"
Signerad Otto Strandman och daterad 1911. Gjutarstämpel E Pettersson fud. Brunpatinerad brons, höjd 20 cm, längd 17 cm.
Statyn "Vesslan står som fontänskulptur på Kungsholmstorg i Stockholm och restes 1912 på platsen. Den slanka yngligen blickar ner mot en liten vessla som gömmer sig i en hålighet under kanten till klippblocken.