64
1393773

Karmstol av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gråtonad. Svängd stoppad rygg. Skuren dekor med bladsnitt och fleuroner. Kannelerade kragade framben. Signerad "AHM" samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 46, rygghöjd 85 cm.

Proveniens

Ingemar Dahlbergs samling

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

889. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK