Karmstol av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk.
Gråtonad. Svängd stoppad rygg. Skuren dekor med bladsnitt och fleuroner. Kannelerade kragade framben. Signerad "AHM" samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 46, rygghöjd 85 cm.
Proveniens
Ingemar Dahlbergs samling
×
Logga in
Kunde inte logga in