liten modell, mått boett 19 X 35 mm, bredd armband ca 13 mm, längd ca 15.5 cm, total weight 91 g. Boett och armband signerade Cartier, boett numrerad 140497SX2489 och med schweiziska stämplar. Kvartsverk, signerat Cartier, kaliber 157. Etui från Cartier medföljer samt en extra del till armbandet.